Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

YouTube Bedava Film İzleme Olanağını Web’e Taşıyor

YouTube Bedava Film İzleme Olanağını Web’e Taşıyor
  • 27.11.2008
  • 1.044 kez okundu

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube, ‘çok yakında’ uzun metrajlı filmler döndürmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu konuda, MGM(Metro-Goldwyn-Mayer) ile bir anlaşma yapan YouTube’un, reklam gelirlerini artırmayı amaçladığı belirtiliyor. Özellikle aksiyon filmleriyle televizyon programlarına ve video cliplere yer verilecek olan ve ‘Impact’ olarak adlandırılan site, on-demand yani talep anında yapımların izlenebilmesine olanak tanıyacak.

MGM Başkan Yardımcısı Jim Packer, farklı bir iş segmentinin doğduğunu ve YouTube’un aylık 280 milyon ziyaretçisinin kendileri için ideal bir platform anlamına geldiğini söyledi. YouTube’un, pek çok sitede bulunmayan özellikleri barındırdığını ifade eden Packer, YouTube’un, potansiyelini akıllı bir şekilde değerlendirmesi durumunda bundan oldukça kazançlı çıkabileceğini söyledi.

Uygulamaya konulması düşünülen bir başka kanal ile de 1980 ve 1990’ların popüler programları YouTube kullanıcılarıyla buluşturulacak. Videolar, reklam içerecekleri için kullanıcılardan her hangi bir ekstra ücret talep edilmeyecek. İlk önce ABD’de başlatılacak uygulamanın telif hakları prosedürünün halledilmesinin ardından dünyanın diğer bölgelerinde de yaygınlaştırılması öngörülüyor.

Google, tarafından 2 yıl önce 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube, bir süreden beri kullanıcılarını kaçırmadan platformu üzerinden reklam geliri elde edebilmenin yolunu araştırıyordu. YouTube, böylelikle Hulu gibi NBC Universal, Fox ve MGM ile beraber çalışmalar yürüten video paylaşım sitelerine rakip oluyor.

YouTube’un, CBS ile daha önceden imzalamış olduğu anlaşma çerçevesinde kullanıcılar Uzay Yolu, MacGyver ve Beverly Hills 90210 gibi klasikleşmiş tv programlarını bilgisayarlarına indirebiliyorlar. BBC, Sony, Lionsgate ve Oprah gibi popüler programlarla da görüşmeleri devam eden YouTube, eğlence alanında marka olma yolunda ilerliyor.

YouTube’un, İçerikten Sorumlu Direktörü Jordan Hoffner, şirketin, kullanıcılarına favori programları bilgisayarları üzerinden izleyebilme olanağını sunduklarını belirterek, bunun, aynı zamanda Hollywood stüdyolarına küresel bir izleyiciye hitap etme olanağını da getirdiğini söyledi.

Sinema ya da tv yapımlarının piyasaya çıkmalarının hemen ardından YouTube’a verilmeyeceğinin altını çizen MGM Başkan Yardımcısı Jim Packer, James Bond filmlerinin de portal üzerinden izlenemeyeceğini söyledi. MGM’in, dışında başka stüdyoların da benzer işbirlikleri yapmaya hazırlandıklarını tahmin ettiğini ifade eden Packer, internette, sayıları 5 ila 10 arasında değişen yeni kanallar açmayı planladıklarını söyledi.

Yeni açılacak kanallar arasında kadın izleyicilere hitap edenlerin de bulunacağını belirten Packer, yeni kanalların önümüzdeki 18 ay içerisinde kullanıma açılacağını sözlerine ekledi.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ