Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Windows 8 yolda!

Windows 8 yolda!
  • 15.02.2010
  • 1.011 kez okundu

Her türlü cihaz için: Device Stage.

Device Stage nedir biliyor musunuz? İşte Device Stage ve heyecan verici Windows 8 planı

Windows 7‘nin getirdiği özelliklerden birisi olan Device Stage, takılı olan aygıtlarını durumunu göstermenin yanı sıra, bütün fonksiyonlarını ortaya döküyor.

Görev çubuğundaki ikonun üzerinde imleci bir süre tuttuğunuzda takılı olan dijital fotoğraf makinesinin, MP3 çaların pil durumunu, hafızasını ve yapabildiği özel işleri görüp tıklayarak çalıştırabiliyorsunuz.

Dahası sürücüler otomatik olarak Windows Update üzerinden kuruluyor, böylece USB ve kablosuz cihazların bilgisayara bağlanması daha da akıcı hale getiriliyor. İşte bu Device Stage özelliğine eklenecek özellikler sayılırken, arada “Windows’un sonraki sürümünde” yani Windows 8‘in de adı geçti…

Hangi ürünler destekleyecek?

Windows ürün geliştirme direktörü olan Gary Schare, henüz sadece birkaç yüz cihazın tam olarak desteklediği bu özelliğin, donanım üreticilerine ek iş çıkarttığını, ancak sonuçta bütün ürün özelliklerini bir arada, tek bir arayüz içerisinde sunduğunu belirtti.

Bu sayının artacağını belirten Schare, bu yıl Device Stage logosu taşıyan Sony Ericsson Walkman E serisi, Nikon ve Canon’dan DSLR’ler ve daha fazlasında görülebilecek.

DSLR fotoğraf makinelerinde ürün kullanımını öğreten online rehberlere bağlantılar ve fotoğraf paylaşımı sitesi erişimi, bir araya toparlanmış oluyor. Adobe’un Flash 64 bit’i çıkartmasıyla birlikte henüz desteklenmeyen Flash rehberler de Device Stage içerisinden erişilebilir olacak.

Nasıl hızlanacak?

Schaer bu kullanımın yaygınlaşması için araçları da geliştireceklerini, şimdilik XML kodlamasının elle yapılması gerektiğini aktardı.

Dijital fotoğraf makinelerinden sonra sıra webcam ve klavyelere gelecek. Tuşları Device Stage içinden ayarlamak mümkün olacak. Microsoft‘un uzun vadede amacı bütün çevre birim aygıtlarının kendi ek yazılımları ve arayüzleri yerine Device Stage içerisinden kolaylıkla yönetilebilmesi.

Artık her cihaz için birden çok kullanım amacı bulmanın mümkün olduğunu ve bunların Device Stage altında toparlanmasının büyük kolaylık sağladığını belirten Schafer “Bu çevre aygıtlar için düşünülen bir alan ancak bu böyle kalmaz zorunda değil. Windows’un sonraki sürümü için bu meseleyi yeniden düşünmemiz gerekiyor. Burada başka neleri gösterebiliriz?” dedi.

Windows 7 ile birlikte başlayan Device Stage, Windows 8 ile birlikte gelişecek gibi görünüyor. Ek donanım için sürücü kurmak tarihe karıştığı gibi bütün donanımların bütün işlevlerini görmek ve kullanmak daha da kolay hale gelecek.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ