Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Türkiye, e-oyun pazarının neresinde?

Türkiye, e-oyun pazarının neresinde?
  • 27.11.2008
  • 1.017 kez okundu

Türkiye’nin bilişim konusunda yurtdışına açılabileceği bir alan olarak görülen e-oyun pazarı, tüm aktörlerin katımıyla Bilişim’08 etkinliğinde ele alınacak. Etkinlikte e-oyun tasarımının, dünü, bugünü ve yarını tartışılacak.

Sinema ve müzik sektörlerinden daha büyük bir iş hacmine erişen bilgisayar oyun sektörü, dünya genelinde ‘inanılmaz’ rakamlara ulaştı. DFC Intelligence şirketi, sektörün pazar payını 2008’de 40 milyar dolar olarak açıkladı. Günümüzde bilgisayar kullanımının artması, özellikle İnternet kafelerin yaygınlaşmasıyla bilgisayar oyunlarına olan talebi arttırdı. Türkiye’de, henüz oyun alanında yapılan çalışmalar sınırlı sayıda olarak kalsa da, önümüzdeki yıllarda bu sektörün hızla gelişmesi bekleniyor.

Bilişim’08 etkinliğinde, 19 Kasım Çarşamba öğleden sonra, sayısal eğlence, iletişim ve eğitim alanlarında en ileri teknolojileri kullanarak küresel çapta ürünler sunan AR-GE Şirketi Momentum A.Ş.’nin kurucularından Burak Barmanbek, “E-oyun Tasarımı, Dünü, Bugünü, Yarını” konulu bir sunum yapacak. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Barmanbek, Wright State Üniversitesi’nden MBA diplomasını aldı. Doğan Medya Grubu’nda mühendis olarak çalışma hayatına başlayan Barmanbek, uzun yıllardır hep kafasında olan multimedya hayallerini gerçekleştirmek için 2 ortağıyla birlikte 1998’de Momentum A.Ş.’yi kurdu.

Mognolia salonunda düzenlenecek “e-Oyun” oturumunda, TTNET’den Dicle Yücelen, Intel’den Oktay Özgün ve ODTÜ Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi (METUTECH-ATOM) yetkilileri bu alandaki çalışmalarından söz edecekler. Daha sonra Türk Oyun Sektörü SWOT Analizi yapılırken, Türkiye oyun dünyası aktörlerinin katılımıyla Türk oyun geliştiricilerinin üretimlerini yurtdışında tanıtan bir oluşumun ön hazırlık toplantısı gerçekleştirilecek.

Aynı saatlerde Mimosa salonunda Yazar Alev Alatlı, bir diğer salonda “Edebiyat ve Bilişim” konusunda görüşlerini dile getirecek. Alatlı’nın “Schrödinger’in Kedisi” adlı bilim kurgu romanı temel alınarak Culpa Innata isimli 3 boyutlu bilgisayar oyunu kurgulanmıştı.

Etkinliğin son günü ise yine ilginç bir konu ele alınacak. “Matematiksel Bilgisayar Dili: Türkçe” başlıklı oturumda TDK Başkanı Haluk Akalın, TBD Onursal Başkanı Aydın Köksal, CTG’den Çetin Çetintürk ve Intel’den Uygar Duyaran konuya ilişkin görüşlerini dile getirecekler.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ