Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Teknolojik Sorunlar Hatırı Sayılır Ölçüde Kullanıcıyı Korkutuyor …

Teknolojik Sorunlar Hatırı Sayılır Ölçüde Kullanıcıyı Korkutuyor …
  • 27.11.2008
  • 1.083 kez okundu

Teknolojide, ‘yenilikçi’ felsefeyle ortaya çıkarılan gelişmeler pek çok kişi tarafından kolayca benimseniyor. Ancak, birbiri ardına eklenen yeni uygulamalar tahminden daha çok sayıda kullanıcı tarafından ‘korkutucu’ bulunuyor.

Son yapılan bir araştırma, yeni teknolojiye ‘Evet’ diyenlerin yüzde 48’inin bir cihazın kurulumu ya da çalıştırılması için yardım istediğini ortaya çıkarttı. İnternet ve teknolojinin insanların yaşamını nasıl etkilediği yönünde araştırmalar yapan Pew Internet Derneği, hatırı sayılır ölçüde kişinin cep telefonu ya da internet bağlantısının kurulması gibi konularda yakın çevrelerinin yardımına başvurduklarını ortaya çıkarttı.

Pw İnternet Derneği’nin, Direktör Yardımcısı John Horrigan, araştırmanın, Amerikalıların, teknolojiye yatkın olmadıklarını ortaya çıkarttığını söyledi. Araştırma raporuna göre, geçtiğimiz yıl kullanıcıların pek çoğu cihazlarında karşılaştıkları sorunlar dolayısıyla teknik destek telefonlarını meşgul ettiler. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarının yüzde 39’u, geçtiğimiz 1 yıl içerisinde en azından bir kez bilgisayarlarının çalışmadığını belirtirlerken, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 29’u da cihazlarının en azından 1 kez kendilerini yarı yolda bıraktığını ifade ettiler.

John Horrigan, araştırmanın, cihaz üreticilerinin bu gibi durumlara karşı kullanıcılarını daha iyi bilgilendirmeleri gerektiğini ve cihazlar üzerinde çeşitli iyileştirmeler yapılmasının şart olduğunu gösterdiğini söyledi. Kullanıcıların, cihazlarla ‘mücadele’ etmelerinin onun kullanımını düşüreceğine dikkati çeken Horrigan, kullanıcıların pek azının öğrenmeye azimli olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Sorunla karşılaşan kullanıcıların yüzde 38’inin teknik destek hatlarını aradığı; yüzde 28’inin sorunu kendi başlarına halletmeye çalıştıkları; yüzde 15’inin yakın çevresi ile sorununu çözdüğü; yüzde 2’sinin online yardım aldığı ve yüzde 15’inin ise her hangi bir çözüm bulamadığı raporun, çarpıcı verilerini oluşturdu. Yine araştırmanın sonucuna göre katılanların yüzde 48’i, yaşadıkları teknik zorluklar dolayısıyla yeni teknoloji kullanımında önemli ölçüde cesaretlerini yitirdiklerini beyan ederlerken, yüzde 40’lık bir bölümün ‘sorun çözme’ konusunda üretici firma tarafından kendilerine sunulan bilgilerin yeterince ‘kafa karıştırıcı’ olduğunu belirtmeleri dikkati çekti.

Pew’un, 2054 kullanıcı arasında gerçekleştirdiği araştırma, özellikle cep telefonu sorunlarının çözümü ‘en zor’ olarak nitelendirildiğini ve kullanıcıların yüzde 23’ünün sorununu çözemediğini ortaya çıkardı.

Kaynak: turk.internet.com

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ