Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Önce atık pil, sonra lale

Önce atık pil, sonra lale
  • 13.12.2008
  • 1.045 kez okundu

Van’da Biyolojik Çeşitlilik ve Araştırma Derneği ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezince oluşturulan kampanya kapsamında, atık pil karşılığında ters lale tohumu veriliyor.

YYÜ Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr Fevzi Özgökçe, atık pil toplama projesi kapsamında, atık pillerin evsel atıklardan ayrı olarak toplanmasını, bertaraf edilmesini ve mümkünse geri dönüşümünün sağlanmasını hedeflediklerini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Özgökçe, proje dahilinde ”her atık pile ters lale tohumu” sloganıyla kampanya geliştirdiklerini ifade ederek, Biyolojik Çeşitlilik Derneği ile Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezine atık pil gönderenlere, ters lale tohumu verdiklerini kaydetti. Ters lale tohumlarının tükendiğini belirten Özgökçe, ”Bundan sonra atık pil göndereceklere, mevcut başka lale tohumları vereceğiz” dedi.

2009 yılında dağıtacakları tohum sayısını bu yıldakinin 5 katına çıkaracaklarını, bunun karşılığında ise en az 8 kat daha fazla pil toplamayı planladıklarını bildiren Yrd. Doç. Dr. Özgökçe, kampanyanın yanı sıra YYÜ başta olmak üzere bütün okullara ve resmi kurumlara, pil toplama kutuları yerleştireceklerini vurguladı.

EN FAZLA PİL TOPLAYANA ÖDÜL
Kampanyadan ve toplama kutularından elde edilen pillerin, lisanslı geri kazanım tesislerine verileceğini ifade eden Özgökçe, şöyle devam etti:
”Toplanan pil miktarı kaydedilecektir. Kampanya sonunda, mevcutlarına bölünerek kişi başına toplanan atık pil miktarları belirlenecektir. Kişi başına en fazla atık pil toplayan ilk üç fakülte ve okul, bu yöntemle belirlenerek, ihtiyaçları doğrultusunda ödüllendirilecektir.”

Kampanya ile ilgili sonuçların, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri sırasında açıklanacağını anlatan Özgökçe, şunları kaydetti:
”Kişi başına en fazla atık pil toplanmasının esas alınmasındaki amaç, öğrencileri rekabete teşvik ederek, evlerinde bulunan pilleri toplayıp ailelerini de çevrelerini de bilinçlendirmektir. Her kesimin, bu projeye destek olmasını bekliyoruz.”

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ