Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Mars Yörünge Kaşifi, görevinin ilk aşamasını tamamladı

Mars Yörünge Kaşifi, görevinin ilk aşamasını tamamladı
  • 20.12.2008
  • 986 kez okundu

Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), Mars Yörünge Kaşifi’nin (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO) bilimsel araştırmalarının iki yıllık ilk aşamasını başarıyla tamamladığını açıkladı.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre bilim adamları, uzay aracının şu ana kadar 73 terabyte veri gönderdiğini ve bunun daha önce Mars’a gönderilen uzay araçlarının gönderdiği verilerin tamamından fazla olduğunu belirterek, MRO’nun Kızıl Gezegen’deki yüksek öncelikli yerlerin yaklaşık 10 bin gözlemini yerine getirdiğini kaydettiler.

MRO’nun Mars’ın yaklaşık yüzde 40’ının, bir ev boyutundaki cisimlerin ve yaklaşık yüzde 1’inin de bir masa boyutundaki cisimlerin ayrıntısını verecek çözünürlükte görüntülerini gönderdiğini açıklayan bilim adamları, uzay aracının ayrıca Mars’ın yaklaşık yüzde 60’ının stadyum boyutunda çözünürlüğe sahip maden haritasını çıkardığını, atmosfer ve hava durumunu kaydettiğini belirttiler.

NASA’nın Kaliforniya Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan proje görevlisi Richard Zurek, bu gözlemlerin, Mars’ta suyun ne zaman ve nerede değiştiği hakkındaki teorileri test etmeye yetecek ayrıntıya sahip olduğunu ve Kızıl Gezegen’de yaşanabilir çevre arayışları için gelecek seyahatlerin daha yapıcı olmasına yardım edeceğini söyledi.

Mars Yörünge Kaşifi, bilimsel görevinin ilk aşamasını tamamlamasının ardından, Güneş çevresinde başka bir yörüngeye giren ve yaklaşık iki Dünya yılı sürecek yeni bir göreve başlıyor.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ