Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

LimeWire’ın gücünü keşfedin

LimeWire’ın gücünü keşfedin
  • 24.11.2008
  • 1.676 kez okundu

İnternet denildiğinde artık sadece haber sitelerinde gezmek ya da aranılan herhangi bir bilgiye ulaşmak akla gelmiyor. İnternet hemen her alanda insanoğlunun hizmetinde. Elbette bundan yıllar önce internet bu denli geniş bir kullanım alanına sahip değildi ve internet basitçe iki bilgisayar arasındaki iletişimi sağlamaktan öte bir şey değildi. ARPANET ile başlayan internet serüveni bugün insanoğlunun vazgeçilmezleri arasına girmiş bulunuyor.

Bugün internet üzerinde aradığımız pek çok dosyaya neredeyse tek tıklamayla ulaşabilecek durumdayız. Google, ki alanında en iyisi olduğunu söylemeye dahi gerek yok, bu anlamda gerçekten kilit bir rol üstleniyor. Film fragmanlarından, okumak istediğimiz bir kitaba, TV rehberinden gazete haberlerine, bankacılıktan eğlenceye hemen her alanda internette pek çok kaynağa rastlamak mümkün.

Peki dosya paylaşım programları internetin neresinde? Dosya paylaşım programı denildiğinde akla ilk gelen yazılımlar genel olarak Kazaa, Ares, eMule ve Bittorrent gibi yazılımlardır. Bu tip yazılımlar sayesinde internetten maksimum düzeyde faydalanabilirsiniz.

Ancak bu makalemizde bu yazılımların dışında alanında gayet başarılı bir dosya paylaşım programını inceleyeceğiz: LimeWire
LimeWire, kullanımı oldukça kolay ve pratik olan bir dosya paylaşım programıdır. Pek çok platformu desteklediği bilinen LimeWire’nın açık kaynak kodu tamamen ücretsiz olarak kullancılara sunulmuştur. Onlarca dil desteğine de sahip olan LimeWire’nın BASIC, free version (bedava sürümü) ve Pro (yani profosyonel sürümü – ücrete tabidir) sürümleri bulunuyor.

LimeWire Pro, ücretsiz olan sürümüne nazaran pek çok faydalı opsiyonuyla beraber geliyor ancak bu sürümü bir ücrete tabi elbette.

İnternet üzerinde çok fazla kaynağı olmayan dosyalar söz konusu olduğunda BitTorrent’in geleneksel P2P’lere göre bir hayli yetersiz kaldığı, ancak LimeWire’nin bu konuda gayet başarılı olduğu biliniyor. Ancak popüler yani kaynağı bol olan bir dosyadan bahsediyorsak BitTorrent’in bu konuda diğer uygulamalara fark attığını söyleyebiliriz.

Fakat internette her dosyanın kaynağı bolca yer almaz ve size lazım olan ve o an indirilmesi gereken MP3, video veya herhangi bir dosyayı LimeWire ile bulma şansınız daha fazla. Hal böyle olunca LimeWire daha makul bir paylaşım programı olarak rakiplerini geride bırakıyor denebilir.
LimeWire arama sonuçları

LimeWire ile aratma işlemi dosyanın popülerliğine (yani kaynak bolluğuna göre) 1 ila 4 dakika sürebilir. Bu süre zarfında arama işleminin bittiğini arama yaptığınız kelimenin içinde bulunduğu sekmenin tamamen renginin koyulaşmasıyla anlayabilirsiniz.

Yıldızlar, dosyanın kalitesini gösterirken, rakamlar ise o dosyayla ilgili kaynak sayısını size gösterir. Unutulmamalı ki aradığınız dosyanın kaynağı ne kadar bolsa o dosyayı bilgisayarınıza o denli hızlı indirebilirsiniz. Aksi takdirde indirme işleminin oldukça yavaş gerçekleşmesi, hatta yarıda kesilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle indirme işlemini kaynağı bol olan dosyalardan yana kullanmanızı öneriyoruz.

Size kısmında ise o dosyanın boyutu gösterilir. Bu şekilde dosyayı indirmeden önce o dosyanın kapasitesini önceden öğrenebilme şansınız var.

Bir dosyanın sahte olup olmadığını anlamak çoğu zaman güç olsa da, örneğin aradığınız bir MP3 dosyasının boyutu olması gerekenin çok üzerinde veya altındaysa, o dosyanın fake yani sahte olma ihtimalini her zaman aklınızda bulundurun. Çünkü LimeWire her ne kadar kendini güvenilir sonuçlar veren bir dosya paylaşım yazılımı olarak lanse etse de, sisteminize girecek bir virüsten sizin canınız yanacaktır, bu konuda LimeWire dahil kimse garanti veremez.
Anında dinleme

LimeWire’nin diğer yazılımlardan farklı olarak bazı çarpıcı özellikleri mevcut. Bunlardan bir tanesi de LimeWire Media Player.

Örneğin bir MP3 dosyası indiriyorsunuz, ancak indirdiğiniz dosyanın gerçekten aradığınız dosya olup olmadığına bir türlü emin olamıyorsunuz. Böyle bir durumda indirmekte olduğunuz dosya seçiliyken resimde de gördüğünüz ‘Preview’ butonuna basın. Ardından LimeWire Player dosyanın indirdiğiniz kadarını size dinletecektir. Bu sayede indirdiğiniz dosyanın gerçekten istediğiniz dosya olup olmadığını dosyayı tamamen indirmeden anlayabilme ve iptal etme imkanınız bulunuyor.

Şimdi diğer tuşların fonksiyonlarına bakalım: ‘Cancel’ ile indirmekte olduğunuz dosyayı iptal edebilir, ‘Pause’ ile geçici olarak indirme işlemini durdurabilir, ‘Explore’ ile LimeWire’nin dosyalarınızı kaydettiği klasöre gidebilir, ‘Clear Inactive’ ile de pasif durumda olan dosyaları listenizden temizleyebilirsiniz.

‘Find Sources’ ise kaynakların yetersiz geldiği ve dosyanın indirilme işleminin durduğu sıralarda kullanabileceğiniz bir fonksiyon. Find Sources, ilave kaynakların aranmasıyla dosyanızı sisteminize indirmenize yardımcı olur.
LimeWire’nin diğer özellikleri

LimeWire’nin sunduğu özellikler genel olarak şöyle:

– Geliştirilmiş BitTorrent desteği

– Kullanıcıların %60′a yakını güvenlik duvarı kullandığından güvenlik sorununun minimum seviyede olması

– iTunes desteği

– Proxy desteği

– Diğer kullanıcılarla sohbet imkanı

– Pek çok dil desteğine sahip olması

– Kullanım kolaylığı, tek tıklamada dosyayı bulma ve indirme işlevi

– Eş zamanlı olarak birden fazla dosya araması yapılabilmesi

– Farklı platformlarda (Windows, Linux ve Mac OS X) sorunsuz çalışabilmesi

– Arama sonuçlarının hızlı bir şekilde görüntülenmesi

– Farklı temalarla görselliği zenginleştirmesi
Yasal sınırlamalar
LimeWire ile her çeşit dosyaya anında ulaşabilirsiniz, ancak olayın yasal boyutunu atlamamanız gerekiyor.

LimeWire kullanıcılarının büyük çoğunluğunun illegal olan dosyaları sistemlerine indirdiğini belirtmemiz herhalde sizi şaşırtmayacaktır. Zira LimeWire, bu anlamda illegal dosyaları içinde fazlasıyla barındırıyor. Sanatçı albümlerinden, vizyondaki filmlere, oyunlardan programlara hemen her dosyaya bu programla kolayca ulaşabilirsiniz. Fakat bu durum her ne kadar kullanıcıların yüzünü güldürse de, patent sahiplerini ya da sanatçıları pek memnun etmiyor.

Bu nedenle LimeWire kullanırken içerisinde yer alan pek çok dosyanın legal olmadığını, bu tür dosyaları paylaşmanın ya da indirmenin tamamen kullanıcıların sorumluluğunda olduğunu hatırlatmak isteriz.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ