Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Kültürel Bilişim

Kültürel Bilişim
  • 16.06.2009
  • 3.064 kez okundu

Kültür kelimesi Türkçe’ye Fransızca’dan girmiştir. Toprağı sürmek, ürün elde etmek ve onları geliştirmek anlamındadır. Kelime daha sonra insan vücudunu ve ruhunu terbiye etme, sanat ve fikir eserlerini geliştirme anlamlarım da içine alan geniş bir mana kazanmıştır. Kültür maddî ve manevî her şeyi işlemek ve geliştirmek demektir.

Türk Kültürü Selçuklular ve sonrasında da Osmanlı imparatorluğundan anadoluya yayılmış, bir değer yargı, ve yaşam biçimi haline gelmiştir. Türkiyemizin Anadolu Kültürü bugün teknoloji devi avrupada hala yeni yeni uygulanmaktadır. Yemek kültürümüzden tutun da, Aile içi saygı, büyüklere hürmet, temizlik ahlak vs.

Bu Temel yargılarımız elbette onur duyacağımız bir davranışımızdır. Zaten Türk kültürü İslam dinini esas alan bir bir kültürdür. Medeni hukukumuz dahi bazı durumlar da Örf ve adet hukukuna dayanarak kararlar verebilmetedir. Peki bizler dünyaya Kültürü ve medeniyeti getiren bizler neden şimdi evlatlarımızı teknolojiye kurban ediyoruz. Teknolojiyi nasıl kullanılacağını öğretmek yerine, aferin evladım diyoruz. 7 yaşına gelmiş bir çocuk okuma yazmayı öğrenmeden önce bilgisayarda tuhaf tuhaf oyunlar oynamakta ve bu şekilde yetişmektedir. İnternet cafeleri dolduran çocuklarımız Saatlerce cafelerden çıkmamaktadır.

Bunun sorumlusu onlarmı ?

Elbetteki hayır, Biz aileler, Sorumsuz Anne ve babalar, Sorumsuz öğretmenler, Bilişim artık bir dünya haline gelmiş evrenin en büyük kütüphanesi,iletişim ağı, Hangimiz çocuğumuza araştırma yapmasını öğretiyor. Peki Bizler hiç düşündükmü 10 yıl sonrasını, Tarihinden birhaber, Kültürünü bilmeyen gençlerimizi, açıkcası ben çok vahim olarak görüyorum. Bilişim dünyasında evlatlarımızı başıboş bırakarak değil, uzmanlara danışarak yetiştirelim. Bilişim güvenliği ve bilişim suçlarına karşı mücadele derneği sizlere hertürlü problemlerinizde yardımcı olmaya hazırdır. Şunu unutmayalım ki Kültürü kaybolmuş bir millet asla ilerleyemez. 

Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği
Selçuk KEPİR
Bilişim Güvenliği uzmanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ