Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Korsan Yazilimla Mücadele Yetersiz

Korsan Yazilimla Mücadele Yetersiz
  • 13.12.2008
  • 994 kez okundu

Türkiye, korsan yazilim kullaniminin neden oldugu ekonomik kayiplar açisindan 22`nci sirada yer aliyor. Bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon sektöründeki kuruluslar için arastirma ve analizler yapan uluslararasi arastirma sirketi IDC`nin, korsan yazilimla mücadele amaciyla faaliyet gösteren Is Yazilimcilari Birligi (BSA) ile birlikte yaptigi 2006 yili “Küresel Korsan Yazilim Arastirmasi” tamamlandi. Arastirmanin sonuçlarina iliskin bilgi veren BSA Türkiye Koordinatörü Tolunay Tomruk, korsan yazilim kullaniminin geçen yil 2005 yilina göre 62 ülkede düstügünü, 13 ülkede yükseldigini söyledi.
Kisisel bilgisayar ve internet kullaniminin yayginlasmasiyla korsan yazilim kullaniminin da arttigina isaret eden Tomruk, arastirmaya göre korsanliktan kaynaklanan yazilim sektöründeki kayiplarin yüzde 15 oraninda artarak 39.5 milyar dolara yükseldigini kaydetti.
“Etkili denetim ve yaptirim sart”
Tomruk, arastirmada Türkiye`de korsan yazilim kullanim oraninin bir önceki yila göre 1 puan azalarak yüzde 64`e gerilediginin belirlendigini söyledi.
Türkiye`de üst üste üç yildir korsan yazilim kullanimi oraninin birer puan azaldigini ifade eden Tomruk, buna karsin neden oldugu ekonomik kayiplarin yüzde 250 artarak yilda 314 milyon dolara ulastigini kaydetti.
`Korsan yazilimla mücadelenin daha basarili olabilmesi için denetim ve yaptirimlarin daha da etkinlestirilmesi gerekiyor` diyen Tomruk, `Korsan yazilim kullanimi azaltilirsa Türkiye, genç nüfusunun da etkisiyle bilisim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabanci yatirimcilar için cazibe merkezi haline gelir` dedi.
“36 bin kisiye istihdam saglanir”
Tomruk, korsan yazilim kullaniminin önlenmesi açisindan Türkiye`de mevzuatin yeterli oldugunu ancak uygulamanin istenilen hizlara ulasamadigini, bunun da ekonomik kayiplari artirdigini ifade etti. Korsan yazilim kullaniminda sadece 10 puanlik bir düsüsün, sektörde 36 bin kisiye istihdam imkani saglayacagini vurgulayan Tomruk, bunun GSMH`ya 1 milyar dolarlik ilave gelir anlamina geldigini belirtti.
IDC`nin arastirmasina göre, 2006 yilinda bazi ülkelerdeki korsan yazilim kullanim oranlari yüzde olarak söyle:

Türkiye: 64
Avusturya: 26
Belçika: 27
Danimarka: 25
Finlandiya: 27
Fransa: 45
Almanya: 28
Yunanistan: 61
Irlanda: 36
Italya: 51
Hollanda: 29
Portekiz: 43
Ispanya: 46
Ingiltere: 27
Japonya: 25
Macaristan: 42
Polonya: 57
Brezilya: 60
Meksika: 63
Malezya: 60
Tayvan: 41

Kaynak: Internet Haber

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ