Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,82
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

Güç birliğinden 20 kat hızlı Wi-Fi

Güç birliğinden 20 kat hızlı Wi-Fi
  • 09.05.2009
  • 995 kez okundu

Intel, Microsoft, Broadcom, Panasonic, LG ve Samsung gibi teknoloji devlerinin biraraya gelerek oluşturduğu, kablosuz teknolojinin daha da hızlı kullanılmasını sağlayan teknolojiye Wireless Gigabit WiGid adı verilmesi planlanıyor. Bu grubun başkanlığını Ari Sadri yapıyor.

WiGig, normal kablosuz (Wi-Fi) hızından yaklaşık olarak 10-20 kat daha hızlı ve dakikada 6 gigabit transter gerçekleştirebiliyor, içeriklerin 15 saniyede DVD’ye kaydedilmesini sağlıyor. Böylece büyük dosyaların, yüksek çözünürlü videoların, laptop veya mobil telefonlara ya da ev televizyon setlerine akrarımı oldukça hızlı gerçekleşecek.

WiGid başkanı Ari Sadri’nin yaptığı açıklamaya göre, dosya indiriminizin süresi eğer saatler sürüyorsa, yeni uygulamayla azalarak dakikalara ineceği belirtildi. WiGid, hava dalgalarında kullanılmayan alan olan ve oldukça fazla olan aktarım hızını 60 gigahertz band aralığını kullanıyor.

WiGid standartlarının bu yılın sonunda tamamlanması ve bilgisayarlarda, cep telefonlarında, televizyonlarda ve diğer aygıtlarda kullanımının doğru bir şekilde sağlanabilmesi için test aşamasına kısa sürede geçilmesi planlanıyor.

LG, Microsoft, Samsung, Dell, Intel gibi büyük üreticilerin, aygıtlarında WiGid teknolojisine geçmesi için, başarılı bir test aşamasının tamamlanması gerekiyor. WiGid teknolojisi için birleşen büyük şirketlerin, bağlantı, elektronik ve bilgi teknolojisi sayesinde diğer bir çok uygulamayı fazlasıyla etkileyecek bir teknolojinin geliştirileceği belirtiliyor.

Kablosuz bağlantının, kablolu bağlantı kadar hızlı olmamasının yarattığı sorunların, bu teknolojiyle ortadan tamamen kalkacağı belirtiliyor. Hızlı kablosuz bağlantı sayesinde, HD kameralardan ve Blu-ray okuyuculardan televizyonlara çok hızlı veri aktarımı sağlanabilecek.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ