Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

Google cadde görüntüleme sistemi özel hayata tehdit mi?

Google cadde görüntüleme sistemi özel hayata tehdit mi?
  • 25.12.2008
  • 997 kez okundu

Firefox’un eklentisi olarak hizmete giren yeni yer belirleme teknolojisi olan Geode yazılımı, gizlilik kaygılarını önemli ölçüde arttırıyor.

BBC Focus Dergisi’nde yer alan habere göre, 10 yıl önce GPS’in ne olduğunu sadece birkaç kişi bilirken bugün ise cep telefonlarından saatlere kadar her şeyde GPS teknolojisi kullanılıyor. Ekim ayında, Firefox’un arkasındaki şirket olan Mozilla, deneyimsel eklenti hizmeti Geode’yi kullanıma açtı. GPS gibi çalışan sistem, yer tespiti için uyduyu kullanmak yerine Wi-Fi görünür erişim noktalarının sayısal adreslerini karşılaştırıyor.

Sadece gizlilik kaygılarını artıran bir internet uygulaması olmayan GEODE, caddelerin ve tek tek evlere kadar her şeyin fotoğrafını sağlıyor. San Francisco’daki uygulamasından sonra, eleştiriler arttı. sistem, porno dükkânından çıkan insanları, bikinisiyle güneşlenen kadınları bile gösterebiliyor. Google, kamu üstünlüğü olan noktaların resimlerini çektiğini savundu, fakat Kanada gibi gizliliğin hassas olduğu bölgelerde insanların yüzünü gizleyerek ya da lisansı kapatarak değişiklikler yapıyor. Hükümetin güvenlik kaygıları nedeniyle Washington DC’de ise bunlar gösterilmiyor.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ