Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,79 / Satış: 5,82
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,62

Google aramalarına yıldız geldi

Google aramalarına yıldız geldi
  • 06.03.2010
  • 1.077 kez okundu

Google, kullanıcıların yaptığı aramaları çok yakından etkileyen önemli bir değişikliğe imza atıyor!

Google uzun zamandır kişiselleştirilmiş arama sonuçları üzerinde çalışıyordu. Sonunda bu işin nasıl ideal bir şekilde yürütülebileceğine karar verdiğini açıkladı.

Kullanıcıların arama sonuçlarının kişiselleştirilerek değiştirilmesinin, arama sonuçlarının sıralamasını bozmadan yürütülmesi için yıldız sistemi kullanılacak.

Google’ın blogunda duyurduğu sistem, Gmail’dakine benzer bir şekilde çalışıyor. Gelecekte tekrar dönüp bakmak istediği sayfaları yıldız ile işaretleyen kullanıcı, arama sonuçları ve hatta Google Maps‘te bunlara daha sonra kolayca ulaşabilecek.

Peki ama SearchWiki’ye ne olacak?

Google’ın yıldız sisteminin gelmesiyle birlikte Google SearchWiki sistemi ortadan kalkıyor. Yani yeni özellik, eskisinin yerini alıyor.

SearchWiki, Google kullanıcılarının kişisel arama sonuçlarını düzenleyebildiği bir bölüm sunuyordu.

Yeni sistemin genel olarak yer imlerine eklemekten önemli bir farkı bulunuyor. Kullanıcılar bunları hatırlamak ya da düzenlemek zorunda değil. Ayrıca Google üzerinde sınırsız konuda arama yapılabildiği göz önüne alınırsa, her konuda gelecekte referans oluşturmak üzere yıldız kullanımı parlak bir fikir gibi görünüyor.

Google şimdilik bu gelişmeyi getirmekten memnun. Elbette bu sistemin başarılı olup olmadığın Google kullanıcıları karar verecek.

Yıldızlanan sonuçlar normal arama sonuçlarının sırasını değiştirmeden, üst kısımda görüntülenecek. Bu sistemin nasıl işlediğini Google’ın yayınladığı örnek ekran görüntüsünde de görebilirsiniz.

CHIP Online

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ