Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,66 / Satış: 5,68

Flash mı, HTML 5 mi?

Flash mı, HTML 5 mi?
  • 13.03.2010
  • 1.420 kez okundu

Flash vs. HTML 5: Performans karşılaştırması.

İnternetin düşman kardeşlerini zorlu bir performans testine soktular. Ve kazanan…

Gelecekte web tarayıcılarında hangi video oynatıcının kullanılacağına dair tartışmalar yeni bir boyuta taşınıyor. Bir araştırmada Flash ve HTML 5 performans konusunda karşılaştırılıyor.

“Streaming Learning Center” web sitesinde video uzmanı olarak çalışan Jan Ozer tarafından yapılan araştırma Flash video oynatıcısı ile Safari/Chrome web tarayıcılarının Windows ve Macintosh sistemlerdeki H.264 video oynatım performansını karşılaştırıyor. Sonuç: İki oynatım yönteminin zayıf ve güçlü yanları var.

Hangisi nerede güçlü, nerede zayıf?

Örneğin Safari yüklü Mac sistemlerde yapılan H.264 oynatım testinde HTML 5, Flash’e büyük fark attı; buna karşın aynı platformda Chrome kullanıldığında iki rakip de aynı dereceyi elde etti. Windows platformunda Flash, H.264 oynatımında ön sırada yer alıyor. Ozer’e göre Flash, Windows sistemlerde grafik işlemcisine erişebiliyor ve bu da performansı yükseltiyor. Buna karşın Apple tarayıcısı eklentinin gerekli arayüze erişmesini engelliyor.

Lâkin araştırma Firefox tarayıcısını açıkta bırakıyor. Ozer, HTML 5 oynatımını test etmek için YouTube platformundaki uyumlu sayfaları kullandı ve bu sayfalarda Firefox’un henüz desteklemediği H.264 çözücüsü kullanılıyor. Firefox HTML 5 video oynatımında Ogg-Theora formatını destekliyor.

CHIP Online

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ