Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Facebook’ta sahte profillere son!

Facebook’ta sahte profillere son!
  • 25.12.2008
  • 1.675 kez okundu

Facebook için geliştirilen GerçeXiz uygulaması, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta oluşturulan sahte profiller ile gerçek profilleri ayırt etmek için mobil imza teknolojisini kullanıyor.

Türkiye’de kısa zamanda büyük popülarite kazanan sosyal paylaşım sitesi Facebook, kişilerin gerçek adlarıyla okul, işyeri ya da diğer sosyal ortamlardan tanıdığı kişilerle sanal ortamda da sosyal etkileşim içinde bulunmasına olanak veriyor. Bu yönüyle hayatı kolaylaştırsa da, benzer isimler ya da sahte profiller nedeniyle sık sık karışıklıklar ya da istenmeyen durumlar yaşanabiliyor.

Eczacıbaşı Bilişim ve E-Güven’in Facebook ortamı için geliştirdiği GerçeXiz uygulaması, belli bir profilin, profil sahibinin mobil imzasıyla imzalanarak onaylanmasına olanak veriyor. Kişilerin gerçek isim, soyisim, doğum tarihi gibi bilgileri, mobil imza sertifikalarına gömülü olduğundan, GerçeXiz uygulaması, profil bilgilerini sertifika bilgileriyle eşleştiriyor. Kendi mobil imzasıyla kendi profilini imzalayan profil sahibi, aynı uygulamayı kullanan arkadaşlarının listesinde “güvenli” olarak işaretlenmiş oluyor. GerçeXiz uygulamasına, Facebook’ta Uygulamalar (Applications) bölümünden erişilebiliyor.

GerçeXiz uygulaması, mobil telefonlarında Turkcell ve Avea’nın mobil imzalı SIM kartına sahip olan Tasdix kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ