Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Ev telefonunu yanınıza alabileceksiniz

Ev telefonunu yanınıza alabileceksiniz
  • 13.12.2008
  • 903 kez okundu

Operatörler 3G’den sonra Wimax için kapışacak! Sabit telefon, şehir içinde cep telefonu gibi taşınabilecek.

Daha 3G ihalesinin mürekkebi kurumadan, Telekomünikasyon Kurumu uzun süredir gündeminde olan ancak çeşitli nedenlerle ötelenen genişbant telsiz erişim teknolojisi, kısa adıyla Wimax ihalesi için hummalı bir hazırlık çalışmalarını başlattı.

Büyük bir olasılıkla 3.5G ile birleşmesi öngörülen Wimax; mobil ve sabit olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sabit Wimax; Türk Telekom’un ev ve iş yerlerindeki sabit telefonun, yeni halini ifade ediyor. Sabit Wimax lisansı alan şirket, lisansın kapsadığı her ile bir anten kuruyor.

Örneğin İstanbul Çamlıca tepesine sabit bir Wimax baz istasyonu kuruyor; böylece evlere veya işyerlerine sabit telefon hattı çekmeksizin; sabit telefon abonelerini kendi operatörüne taşıyabiliyor.

Ev telefonu artık yanınızda

Ekonomist dergisinin haberine göre, Mobil Wimax ise, evdeki telefonun kent sınırları içinde bir mobil telefon gibi yanınızda taşınmasına imkan sağlıyor. Yani bir mobil Wimax kullanıcısı, evindeki telefonu alıp, Taksim’den Kartal’a ya da Avcılar’dan Harem’e kadar İstanbul sınırları içinde yanında taşıyabiliyor, görüşmelerini buradan yapabiliyor. Ancak il sınırını geçemiyor, çünkü her ilin Wimax baz istasyonu farklılık gösteriyor ve cep telefonunda olduğu gibi istasyon değiştiremiyor.

Telekomünikasyon Kurumu İkinci Başkanı Galip Zerey, “Mobil Wimax’ta bir tane baz istasyonu var; onun gördüğü alan kadar şehir dolaşabiliyorsunuz, yani mobilliği sınırlı oluyor, İstanbul’dan çıkıp Ankara’da kullanamıyorsunuz. Ancak 4G teknolojisine geçildiğinde mobil Wimax ile sabit telefonunuzu şehirler arasında da kullanabileceksiniz. Çünkü o teknolojide cihaz baz istasyonu değiştirebilecek, tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi. O zaman mobil Wimax ile 3.5 G dediğimiz baz istasyonları yani sabit telefonlar ile cep telefonları aynı yerde birleşecek” diyor.

İhale Ocak’ta

Wimax ihalesi, büyük bir olasılıkla 2009 Ocak ayında yapılacak. Bunun için Bakanlar Kurulu, tıpkı 3.5G’de olduğu gibi asgari lisans bedeli belirleyecek ve ihale, bu bedel üzerinden açık artırmayla yapılacak.

Telekomünikasyon Kurumu, Wimax ihalesine kimlerin girebileceğini, ihale şartlarını, hangi teknolojinin kullanılacağını, asgari mühendis çalıştırma, yerli şirketlerle işbirliği gibi ihaleye ilişkin şartname hazırlıklarını sürdürüyor.

TK, gerek Türk Telekom’un gerekse üç GSM operatörünün Wimax ihalesine katılıp katılamayacağına dair görüşünü, Ulaştırma Bakanlığı’na bildirirken; kurumun eğiliminin dört operatörün de ihaleye girmesine olanak sağlanması şeklinde olduğu anlaşılıyor.

Wimax’ın yedi bölge olan Türkiye’de, yedi ayrı lisans şeklinde mi yoksa Türkiye geneli için tek bir lisans şeklinde mi verileceği konusu da bilinmezliğini koruyor. Ancak uzak mesafe telefon hizmetleri lisansı sahibi çok sayıda şirketin bu ihaleye girmek için hazırlık yaptığı belirtilirken, özellikle yabancı şirketlerden de büyük ilgi geleceği ifade ediliyor.

Telekom’a rakip olacak

Sabit Wimax’ı kuracak olan şirket, hiç kablo çekmeden sabit telefon bağlayacak ve bir anda Türk Telekom’a rakip olacak. Bunlarla rekabet etmek için Türk Telekom’un fiyat düşürmek, bedava telefon vermek gibi çok sayıda adım atmasını sağlayacağını söyleyen Galip Zerey, “Örneğin Wimax rekabeti ile operatörler bedava dakikalar verecek, bedava görüntülü telefon verecek” diyor.

Uzak mesafe telefon hizmeti lisansına sahip beş operatör için geri sayım başladı. 9 Mayıs 2009 tarihinden itibaren sabit operatörlere de numara değiştirmeksizin taşınma mümkün olacak. Yani Türk Telekom aboneleri, bildirim yapmaksızın, diğer operatörlere taşınabilecekler. Böylece şehirler arası ve milletler arası görüşmelerin yanı sıra şehir içi görüşmelerde de abone kapma yarışı ve büyük rekabet yaşanacak.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ