Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

En eski internet siteleri

En eski internet siteleri
  • 25.12.2008
  • 1.305 kez okundu

İnterneti çok sık kullanıyorsunuz… Peki ama en eski sitelerin hangileri olduğunu biliyor musunuz?

Önce bir araştırma ağı, ardından da askeri iletişim kanalı olarak işlemeye başlayan interneti sadece 80’lerin ortalarından beri bugünkü şekliyle kullanmaya başladık.

Şu anda var olan yüz binlerce internet sitesine karşın, o zamanlar bir internet sitesine sahip olmak çok özel bir durumdu. Peki ama hiç, internetin ilk web sitelerini ya da tescil edilen ilk alan adlarını merak ettiniz mi? İşte internetin ilk zamanlarında ticari amaçla web sitesi hazırlayan ilk firmalar ve kaydettikleri alan adları…

Sybolics: Amiga 1000 ve MS DOS 3.0’ın halen piyasada olduğu, yeni kurulmuş Dell adlı bir firmanın ilk bilgisayarını üretmeye hazırlandığı 1985 yılında bir bilgisayar üreticisi olan Symbolics, yeni ürününün tanıtımını yapmak için bir internet sitesi hazırlamaya karar verdi ve 15 Mart’ta symbolics.com alan adını kaydettirdi. Şirket 1990’lı yıllarda iflas ettikten sonra el değiştirdi ama firmanın yeni sahipleri siteyi hala kullanıyor.

Dev isimlerin internetle tanışması

İlk internet siteleri sahipleri arasında bugün yakından tanıdığımız pek çok firma var. Örneğin HP, hp.com alan adını 3 Mart 1986 yılında aldı. Ondan birkaç hafta sonra ise IBM ve AT&T kendi alan adlarını tescil ettirip internet sitelerini hazırladılar. Apple ancak 1 yıl sonra internet sitesi sahibi oldu. Bu firmalara göre web sitesi yarışına oldukça geç girmiş olan firmalar arasında Microsoft’u saymak mümkün.

Microsoft alan adını 1991’in Mayıs ayında kaydettirdi. Yahoo’nun ise alan adını alması 1995’i buldu. Geç gelen ama hızla güçlenen Google, arama motoru için alan adına ancak Eylül 1997’de sahip oldu. Girişimciler seksin internet üzerinde de sattığını 1994 yılında fark ederek sex.com alan adını aldılar. Porn.com alan adı ise 1995 yılında kayıt ettirildi.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ