Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,70 / Satış: 4,72
€ EURO → Alış: 5,48 / Satış: 5,50

E-ticaret de 2009 itibariyle gerileyecek

E-ticaret de 2009 itibariyle gerileyecek
  • 25.12.2008
  • 784 kez okundu

Tanınmış ekonomi kuruluşlarından Paris merkezli OECD ( Ekonomik İşbirliği ve Kalkındırma Komitesi) önümüzdeki yıl dahilinde e-ticaret dünyasının da, global ekonomide yaşanan darboğazdan etkilenmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu belirtti.

Gene aynı raporda, yarı-iletken endüstrisindeki gerilemeler ve firmaların özellikle son dönemlerde ayyuka çıkan işçi çıkarımları detaylarıyla ele alındı.

Dünya genelindeki tüm bu kötü gidişata karşın, IT sektörünün gene de büyüme ihtimalinin yüksek olduğunun da altı çizilen raporda bu büyümenin yaklaşık %4 civarında olacağı öne sürüldü. Bu sektörün gelişmeye en meyilli dalları ise yazılımlar, dış kaynaklamalar ve biçimsel geliştirmeler olarak gösterildi.

Tüm bu veriler her ne kadar detaylı incelemeler neticesinde ortaya konan sonuçlar olsa da gene de tahmini olduklarını akıldan hiçbir şekilde çıkarmamak gerekiyor. Buna en basit örnekse, daha geçtiğimiz yıl IT sektörünün parlayan ve uzun süre de parlayacak yıldızı olarak gösterilen yarı iletken endüstrisi tabii ki.

Bu yıl toplamda %2.2’lik bir büyüme yaşadığı belirtilen endüstrinin 2009 yılı dahilinde %6’ya yakın daralacağı belirtiliyor şimdi de! Üstelik bu % 2.2’lik gelişme verilerine son çeyrekte krize mukabil tüm sektörlerde yaşanan genel küçülmenin henüz miktarı açıklanmadığı için dahil edilmediğini belirtelim. Yani son çeyrek verileri açıklanınca karşımıza bırakın %2.2’lik bir büyümeyi, gerileme dahi çıkması mümkün.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ