Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,66 / Satış: 5,68

Dünyanın en hızlı web sunucusu

Dünyanın en hızlı web sunucusu
  • 16.02.2009
  • 1.066 kez okundu

Fujitsu Siemens Computers’dan dünyanın en hızlı web sunucusu.

Kurumsal sunucu sınıfında yenilikçi özellikleriyle öne çıkan Fujitsu Siemens Computers PRIMERGY RX600 S4, SPECweb testlerinde 47,504 puan ile tüm zamanların en yüksek derecesini elde ederek dünya rekoru kırdı.

Fujitsu Siemens Computers, Intel’in çok çekirdekli Dunington işlemci ailesini kullandığı yeni sunucusu PRIMERGY RX600 S4’ü kurumsal veri merkezlerinin yüksek performans ihtiyacını göz önünde bulundurarak üretti.

Sağlamlığı ve zengin işlevleri nedeniyle büyük kuruluşların tercihi olan PRIMERGY RX600 S4, gerçekleştirilen SPECweb2005 testinde tüm zamanların en yüksek derecesini yaparak rakiplerine meydan okudu.

4U raf sunucusu boyutlarında üretilen PRIMERGY RX600 S4, az yer kaplamasına rağmen sahip olduğu çok sayıda özellik ve teknolojisiyle en ağır kurumsal görevlerin üstesinden zorlanmadan geliyor. Fujitsu Siemens Computers, sunucunun gerçek gücünü sergilemek amacıyla Almanya, Paderborn’daki test ve ölçümleme laboratuvarlarında dünyaca kabul edilen ölçümleme standartı olan SPECweb testlerini bu makina üzerinde uyguladı.

Fujitsu Siemens Computers’dan bir dünya rekoru
SPECweb2005 testleri, statik ve dinamik web sayfa isteklerini yöneten bir web sunucusu olarak makinanın performansını ölçümlüyor ve üç farklı senaryo üzerinden web sunucusunun ağır iş yükü karşısında nasıl bir tepki vereceğini ortaya koyuyor.

PRIMERGY RX600 S4 sunucusu, resmi laboratuvar şartları altında yapılan bu testlerde 47,504 gibi en yüksek puanı alarak dünya rekoru kırdı. Bu konuda daha önceki en yüksek rekor, 43,854 puan ile bir Amerikan sunucu markasına aitti.

Fujitsu Siemens Computers PRIMERGY RX600 S4, elde ettiği bu dünya rekoruyla veri merkezi yöneticilerine de önemli bir mesaj vermiş oldu. Küçük boyutlarına rağmen göstermiş olduğu yüksek performans, bu web sunucusunun, yer sıkıntısı yaşayan veri merkezleri için en uygun ürün olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Dünyanın en hızlı web sunucusu PRIMERGY RX600 S4’ün test için hazırlanan modelinde dört adet altı çekirdekli Intel Xeon X7460 (Dunnington) işlemci kullanıldı. 64 GB bellek ve dört adet Intel PRO/1000PT Quad-Port Gigabit Ethernet kartına sahip test sunucusu üzerinde işletim sistemi yazılımını ve web sunucu dosyalarını çalıştırmaya yarayan beş adet dahili SAS 2.5 inç sabit disk bulunuyordu.

Sunucunun veri yükleri ise harici olarak kullanılan dört adet FibreCAT SX40 veri saklama alt sisteminde yönetildi. Bu alt sistemlerde ise LSI MegaRAID SAS8880E PCIe disk denetçisinin kontrol ettiği 48 adet 3.5 inç SAS sabit disk çalışıyor.

Test sonuçlarıyla ilgili ayrıntılı verileri http://www.spec.org/web2005/results/web2005.html SPEC web sitesi üzerinden edinebilirsiniz.

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ