Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Bedava internet yayını

Bedava internet yayını
  • 20.12.2008
  • 1.220 kez okundu

Kopenhag Belediyesi bu yaz itibariyle açık havada bedava internet hizmeti sunmaya başlayacak.

Şehrin değişik bölgelerinde kurulacak internet erişim noktaları (hotspot) sayesinde isteyenler kablosuz bağlanma (wireless) opsiyonu olan dizüstü bilgisayarları (laptop) veya cep telefonları ile bedava internete bağlanabilecek.

Kopenhag’ın bine yakın noktasına kurulacak hotspot’ların 150 metrekarelik bir alana sinyal verecekleri belirtilirken, hotspot’ların kapsama alanına girenlerin istedikleri zaman kolaylıkla bedava internet hizmetinde yararlanabilecekleri öğrenildi. Bu uygulama ile Kopenhag dünyada sakinlerine açık havada bedava internete bağlanma imkanı sağlayan 52 belediyeden biri olacak.

Kamu İdaresi tarafından yapılan açıklama ile duyurulan bu gelişmenin sadece Kopenhag ile sınırlı olmadığı konunun ulusal çapta bir proje olduğu bildiriliyor. Bu bağlamda Danimarka sathında Kopenhag dahil toplam 6 bin noktaya hotspot kurulacak. Projenin bitmesiyle ülke çapında hotspot’ların toplam kapsama alanının 5,6 milyon metrekareye ulaşacağı ve bu oranın ülkenin toplam alanının yaklaşık yüzde 1’ine tekabül edeceği belirtiliyor.

Bedava internet hizmeti veren bu kadar büyük bir yatırımın finansmanının ise belediyeler ve internet ekranında reklama belli bir yüzdenin ayrılması ile çözüleceği belirtiliyor.

Ulusal çapta projeyi organize eden Gratis Danmark şirketinden Camilla Banja konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bedava internet hizmetimizi bütün tren istasyonlarına ve otobüs duraklarına da yaymak istiyoruz. Bu nedenle ulaşım sektörü yetkilileri ile görüşmeler yapıyoruz” dedi. Bununla birlikte Gratis Danmark’ın pilot bölge kapsamında Lolland ve Falster adalarında bedava açık hava internet hizmetine başladığı ve bölge sakinlerinin bu hizmetten yararlanmaya başladığı bildiriliyor.

Bu arada sadece bir hotspot kurulmasının her belediyeye yaklaşık 8 bin krona mal olacağı belirtilirken Kopenhag belediyesinin proje kapsamında yaklaşık 8 milyon kron masraf yapacağı öğrenildi. Diğer taraftan Belediye Başkanı Ritt Bjerregaard Kopenhaglılara bedava internet hizmeti uygulamasının bu yaz başlayacağı müjdesini de verdi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. internet adamı dedi ki:

    bende beleş internet istiyorum

YORUM YAZ