Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,54 / Satış: 6,57
€ EURO → Alış: 7,46 / Satış: 7,49

Ayrımcı Facebook grubu kapatıldı

Ayrımcı Facebook grubu kapatıldı
  • 13.12.2008
  • 997 kez okundu

Facebook grupları “çiçekli böcekli” olanlarından şiddet içerikli gruplara kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Facebook, bu gruplardan kurallara -daha doğrusu, insanlığa diyelim- aykırı olanları ayıklamak için, kullanıcıların şikayetlerini de değerlendiren bir dizi önlem uyguluyor. Ancak bu son örnekteki, savaş suçlusu Sırp general Mladic’i destekleyen ve açıklamasında kendilerini “İslam’a, İslamcılara karşı, general Mladic’in yaptıklarına saygı duyan ve müslümanların sülfürik asitte yüzmeleri gerektiğini düşünenler” olarak tanımlayan grup gibi durumlar Facebook’un önlemler konusundaki yeterliliğini sorgulatıyor.

Haber kaynağına göre Facebook sözcüleri bağlantı kurulana kadar, hakkındaki şikayetlere rağmen bu gruptan haberdar değilmiş. Gelen açıklama Facebook’un, bilginin serbestçe akışını desteklediğini ve grupların da kullanıcıların önemli konuları tartışabilmeleri için bir altyapı sağladığını belirtip, şiddet ya da tehdit içeren grupların kesinlikle kapatılacağı eklenmiş.

Basının gündemine gelmemiş olsaydı bu grubun daha ne kadar süre Facebook’un denetiminden kaçacağı ise yanıtlanmamış bir soru. Bundan da ötesi, sağduyudan uzak bu kadar nefret dolu kullanıcıların da tıpkı insan toplumunun geri kalanında olduğu gibi İnternet cemaatinde de yer alması, kapatılan grupların yerlerine mantar gibi bitenleri doğurup Facebook’un işini daha da zorlaştırıyor.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ