Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,88 / Satış: 6,90
€ EURO → Alış: 7,83 / Satış: 7,86

Apple, iPhone kıranlara savaş açtı!

Apple, iPhone kıranlara savaş açtı!
  • 17.02.2010
  • 1.059 kez okundu

Microsoft Windows‘u kıranlarla savaşır da Apple iPhone‘u kıranlarla uğraşmaz mı? Tabii ki uğraşır…

Microsoft’un korsan Windows’la mücadelesi şimdi de Apple’a örnek oluyor. Apple, yeni uygulamasıyla iPhone hacker’larını hedef aldı…

En popüler cep telefonu iPhone ile ilgili en büyük sorun Apple’ın bitmek tükenmek bilmeyen kısıtlamaları. Üreticisinin bu kısıtlamalarından memnun olmayan kullanıcılar ise istedikleri değişiklikleri yapabilmek için jailbreak (hapisten kaçış) olarak da bilinen yöntemlere başvuruyorlar. Bu yöntemlerle iPhone’u iPad’e dönüştürmek bile mümkün. Apple’ın güvenlik önlemleri ise hacker’ları durdurmak konusunda şimdiye kadar yeterli olamamıştı. Hem Jailbreak uygulamalarını geliştirenler, hem de kullanıcılarsa zaman zaman bu yüzden beklenmedik sonuçlarla karşılaşıyorlardı.

Fakat Apple sonunda bu konuda daha sert önlemler almaya karar verdi. Sherif Hashim ve iH8sn0w takma adlarını kullanan iki tanınmış iPhone jailbreak ustası artık iPhone’larında şu mesajı görüyorlar: “Güvenlik sebepleri nedeniyle bu Apple ID’si iptal edildi”.

Mesajın aslı bilinmiyor; ama…

Bu mesajın hangi durum üzerine ortaya çıktığı ise net olarak bilinmiyor. Çünkü Sherif Hashim ve iH8sn0w’un beyaz şapkalı hacker’lar olduklarını söylemek mümkün. Uyguladıkları jailbreak yöntemlerini ya bir rapor olarak halkla paylaşıyorlar, ya da iPhone’un geliştirici ekibi ile paylaşıyorlar. Bu nedenle bunun özel olarak kişilere yönelik bir engelleme olmanın ötesinde, bazı özel koşulları denetleyen yeni bir jailbreak karşıtı güvenlik önlemi olduğu tahmin ediliyor.

Şimdiki soru ise aynı yöntemle Apple’ın yasa dışı kabul ettiği kaç jailbreak geliştircisinin Apple ID’sinin engellendiği ve onların bu engeli ne kadar sürede aşabilecekleri…

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ